Kimyasal Peeling

TCA Kimyasal Peeling

TCA Kimyasal Peeling

TCA Kimyasal Peeling;Trikloroasetik Asit. TCA peel, cilt renk değişimlerini, yara izlerini ve kırışıklıkları tedavi etmek için kullanılan invaziv olmayan bir cilt tedavisidir. Bu kabuklar adını, ölü deri hücrelerini temizlemek için kullanılan trikloroasetik asitten (TCA) alır ve aşağıdaki daha yeni ve pürüzsüz cilt katmanlarını ortaya çıkarır.

Trikloroasetik asit, toksik olmayan asit bileşenlerinin farklı güçleri ve kombinasyonları kullanılarak cildinizi pul pul dökmek için kullanılan kimyasal peeling adı verilen cilt bakımları grubunun bir parçasıdır.

Trikloroasetik Asit’i Kimler Kullanmalıdır?

Kimyasal soymalar yüzeysel, orta veya derin mukavemetli olabilir. TCA peelingleri orta güçte kabul edilir, yani yalnızca sertifikalı bir cilt bakım uzmanı tarafından uygulanmalıdır. TCA soyma için ideal adaylar:

• Emziren veya hamile değil,
• Sedef hastalığı, egzama veya rosacea gibi bir cilt rahatsızlığı olmayan,
• Dışarıda olmalarını gerektiren bir işi olmayan,
• Keloid geçmişi veya zayıf yara iyileşmesi olmayan,
• Sonuçların gerçekçi beklentileri hakkında önceden doktor tarafından bilgilendirilmiş,
• Sivilce ilacı izotretinoin (Zenatane, Amnesteem, Claravis) alan kişiler, tedaviyi tamamladıktan sonra bir süre kimyasal soyulmalardan kaçınmalıdır.

Trikloroasetik Asit Tedavisinin Maliyeti Nedir?

Bir Trikloroasetik Asit’in maliyeti, uygulama alanının büyüklüğüne ve beklenen sonuçlara göre belirlenir. Amerikan Estetik Plastik Cerrahi Derneği’ne göre 2020’de kimyasal bir peeling uygulaması ortalama 693 $ ‘a mal oldu.

Bir Trikloroasetik Asit maliyetinin her zaman tedavinin kendisiyle sınırlı olmayacağını unutmayın.

Bir Trikloroasetik Asit uygulamasından sonra, cildinizi iyileştirirken ve nemlendirirken yüzünüzü korumak için ek nemlendirici ürünler kullanmanız önerilir.

Bu cilt bakım ürünleri pahalı olabilir ve satın aldığınız ürünlerin kalitesi, kimyasal soymanızın genel sonucunun yanı sıra sonuçların ne kadar sürdüğünü etkileyebilir.

Bir ofis ortamında çalışıyorsanız veya zamanınızın çoğunu kapalı alanda geçiriyorsanız, Trikloroasetik Asit uygulamasından sonra muhtemelen işten izin almanıza gerek kalmayacaktır. Peeling uygulandıktan hemen sonra cildiniz aşırı derecede kırmızı ve tahriş olmuş görünecektir.

Diğer kimyasal soymalar gibi, Trikloroasetik Asit uygulamasında seçmeli bir prosedür olarak kabul edilir. Bu, sağlık sigortası kapsamında olmadıkları anlamına gelir.

Trikloroasetik Asit Nasıl İşler?

Trikloroasetik Asit uygulaması, cildinizin üst katmanındaki (epidermis) hücreleri çözer. Trikloroasetik Asit uygulamasından etkilenen cilt soyulduğunda, altta yeni hücre büyümesi teşvik edilir.

Derinin bu üst tabakası soyulduktan sonra, yepyeni bir deri hücresi tabakası görünür hale gelir. Çoğunlukla, yeni cilt tabakası daha pürüzsüzdür ve kırışıklıklar ve sivilce izi gibi “kusurlardan” daha az etkilenir.

Trikloroasetik Asit Prosedürü

Trikloroasetik Asit işleminin kendisi muhtemelen yaklaşık 30 dakika sürecektir. Dermatolog TCA solüsyonunu cildinize uygularken uzanmanız istenecektir.

Çoğu insan, prosedürün ilk birkaç dakikasında bir yanma hissi hisseder, ardından asit cildinizin üst katmanlarını soyup temizlerken batma hissi yaşar.

İşlem tek seansta yapılır. Daha iyi sonuçlar elde etmek için cildinizi Trikloroasetik Asit işleminden önce belirli ürünlerle hazırlamanız önerilebilir.

Belirli bir sonuca ulaşmak istiyorsanız, birden fazla seans gerekebilir. Cildinizin tamamen iyileşmesi için kimyasal peelingler arasında birkaç ay beklemeniz önerilir.

Sizin ve dermatoloğunuzun kararına göre, Trikloroasetik Asit işlemi sırasında sedasyona uğrayabilirsiniz.
Trikloroasetik Asit Vücudun Hangi Bölgelerine Uygulanır?

Trikloroasetik Asit tipik olarak yüzünüze uygulanır. Vücudunuzun aşağıdaki gibi diğer bölgelerinde cildin pürüzsüzlüğünü ve tonunu iyileştirmek için de kullanılabilirler:

• Sırt
• Göğüs bölgesi
• Boyun
• Omuzlar
• Üst kollar

Herhangi bir risk veya yan etkisi var mı?

Prosedürün bazı riskleri ve yan etkileri vardır. Yaygın yan etkiler şunları içerir:

• Birkaç gün hatta haftalarca süren kızarıklık
• Herpes simpleks virüsünüz varsa herpes alevlenmesi
• Ten rengindeki değişiklikler

Nadiren, şunlara neden olabilir:

• Bakteri veya mantar enfeksiyonu
• Kimyasal maruziyete bağlı organ hasarı

Daha koyu tenli insanlar, kimyasal bir soymadan sonra hiperpigmentasyon için daha yüksek bir risk altında Güvenilir Kaynak olabilir. Hiperpigmentasyon, kimyasal soyma ile maruz kalan cilt tabakasının daha koyu veya pürüzlü görünmesine neden olur.

Trikloroasetik Asit kullanımından önce cilt tipinize özgü riskler hakkında doktorunuzla konuşun.

Kabuğunuzun soyulmasından sonra cildinizde aşırı kızarıklık, kabuğunuzda şişme, sızıntı, su toplaması veya irin oluşumu yaşarsanız, derhal doktorunuza başvurun.

Trikloroasetik Asit Kullanımından Sonra Ne Beklenmeli

Bir Trikloroasetik Asit uygulamasından sonra, bazı değişiklikleri hemen fark edebilirsiniz. Tüm etkilerin ortaya çıkması üç veya dört gün sürebilir.

Cildinizdeki ilk kızarıklık azaldıktan sonra, cildinizin gergin hissetmeye başladığını fark edeceksiniz. Önümüzdeki üç gün boyunca, etkilenen bölge Trikloroasetik Asit tedavisine maruz kalan cildi dökecektir. Soyulan cildin birkaç gün içinde yamalar halinde dökülmesi normaldir.

Cildinizi kaşımaktan veya tırnaklarınızla soymaktan kaçının. Cilt tamamen çıktıktan sonra, altındaki cilt daha sıkı, pürüzsüz, daha parlak ve daha genç görünebilir.

Cildinizin soyulduğu dönemde mutlaka güneş kremi sürün ve cildinizi her gün güneşten koruyun. Cildinizin fazladan nemi almasını önlemek için yüzünüzü nazik bir temizleyici ile yıkayın.

Sonucu beğenirseniz üç ila dokuz ay içinde başka bir kimyasal peeling planlayabilirsiniz.

Kabuğunuzu soyduktan sonra her gün güneş kremi sürmeye devam edin. UV ışığına aşırı maruz kalmaktan kaçının. Saç tarama alışkanlıklarınızı da değiştirmeniz gerekebilir.

Trikloroasetik Asit Tedavsisi İçin Hazırlık

Trikloroasetik Asitten önce cilt bakımı rejiminizi değiştirmeniz gerekebilir.

Sağlık uzmanınız, Trikloroasetik Asit tedavisinden önceki haftalarda cildi “astarlamak” veya hazırlamak için talimatlar verebilir. Güneş kremi ve retinoik asit, cilt hazırlama işleminin bir parçası olabilir.

Mayo Clinic, herhangi bir kimyasal soyulmadan önce en az dört hafta boyunca günlük güneş kremi uygulanmasını önermektedir. Bu, soyulduktan sonra eşit bir cilt tonu elde etmenize yardımcı olabilir.

Trikloroasetik Asit tedavisi randevunuzdan önceki üç gün içinde retinoid içeren cilt bakım ürünlerini kullanmayı bırakmanız önerilir. Retinol bileşenleri cilt katmanını inceltebilir ve kimyasal maruziyetten zarar görme olasılığını artırır.

Trikloroasetik Asit ve Diğer Asitler

Bazen Trikloroasetik Asit, farklı türde kimyasal soymalar oluşturmak için dermatologlar tarafından diğer bileşenler ve asitlerle birleştirilir.

Glikolik asit Trikloroasetik Aside benzer sonuçlar verebilir. 2010 yılında yapılan küçük bir çalışmada, glikolik asit ve Trikloroasetik Asit işlemlerinin (her ikisi de soyma öncesi hazırlık rutinleri ile birlikte), melazma semptomlarını iyileştirmeye çalışan kadınlar için benzer sonuçlara sahip olduğu bulundu.

Bazı daha hafif kimyasal soyma seçenekleri mevcuttur ve evde yapılabilir. Bu evde yapılan peelingler genellikle laktik asit, glikolik asit veya sitrik asit içerir.

Bu peelingler, bir dermatolog tarafından yapılan kimyasal peeling ile aynı dramatik sonuçları sunmasa da, daha uygun fiyatlı bir seçenektir ve daha düşük yan etki riski taşırlar.

TCA KİMYASAL PEELİNG FAYDALARI

Cildi güzelleştirmek için farklı kimyasal peeling türleri vardır. Bunlardan biri TCA Kimyasal peeling ‘dir. Farklı dönemlerde farklı konsantrasyonlarda kullanılırlar. Bazıları sivilce izi gibi belirli sorunları tedavi eder ve bazıları lekeleri gidermek ve cildi aydınlatmak için kullanılır.

Cildinize uygun olanı elde etmenin önerilen yolu, eğitimli bir cilt bakım uzmanını ziyaret etmektir. Kimyasal peelingler her cilt rengine uygundur ve peelingin derinliği ayarlanabilir.

Trikloroasetik asit (TCA) peel, cildinizin hasarlı yüzey tabakasını çıkarmak ve aşağıdaki gibi kusurları gidermek için tasarlanmıştır:
• Yaşlılık lekeleri
• İnce kırışıklıklar
• Pürüzlü cilt
• Çiller
• Güneşten zarar görmüş cilt
Bu çirkin sorunlar cildin en üst tabakasındadır. TCA kimyasal Peeling, bu tabakayı kaldırır ve doğal kolajen ve elastin üretimini uyararak yüzünüzün daha parlak ve daha genç görünmesini sağlar.

Her cilt tipi için bir tedavi süreci vardır. Genellikle genç insanlar temiz cilt için sadece bir veya iki tedaviye ihtiyaç duyarlar ve yaşlılar yaklaşık dört tedaviye ihtiyaç duyar. Her tedavi arasında bir haftalık iyileşme gereklidir.

Cildiniz tedaviden hemen sonra hafifçe kırmızı olacak ve özellikle güneş ışığına karşı savunmasız olacaktır. Hasar görmüş cilt yaklaşık üç gün sonra soyulmaya başlar ve yedi güne kadar devam eder.

Bu süre zarfında deriyi çekmemeli veya çekmemelisiniz. Bu, yara izine neden olabilir. Tüm koyu, yüzeysel cilt soyulduktan sonra her zamanki makyajınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Uzman, cilt tipinize ve durumunuza göre doğru kimyasal kombinasyonunu seçtikten sonra, kimyasalı soyulacak alana bağlı olarak bir sünger, pamuklu çubuk, pamuklu ped veya fırça ile uygulayacaktır. Yüz ile birlikte boyun, eller, kollar ve dekolte soyulabilir.

Aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz, TCA kimyasal soyma için iyi bir aday olabilirsiniz:

• Güneşten zarar görmüş yüz cildi
• Gözlerin etrafındaki karga ayakları
• Ağız çevresinde ruj kanamasına neden olan kırışıklıklar
• Kahverengi lekeler
• Su çiçeği ve diğer yüzeysel izler

Tedavinizden önce cildinizi hazırlamanız gerekebilir. Bu hazırlık, daha derin penetrasyon ve daha hızlı iyileşme sağlayarak soymanın daha başarılı olmasına yardımcı olacaktır.

Soymadan önce altı haftaya kadar Retin-A, ağartma maddeleri ve glikolik asidi kombinasyon halinde kullanmanız istenebilir. Ayrıca peeling uygulamasından önceki haftalarda güneş kremi kullanmanızı ve doğrudan güneş ışığından uzak durmanızı tavsiye edebiliriz.

Doğrudan güneş ışığından kaçınamayacağınız bir plaj veya kayak tatilinden altı haftadan daha kısa bir süre önce TCA kimyasal soyma planlamanız önerilmez. Ayrıca cilt tamamen soyulana kadar yüzme havuzlarından ve yorucu egzersizlerden kaçınmak isteyebilirsiniz.

Kimyasal peelingler altı aydan iki yıla kadar sürer ve eğer düzenli olarak yaşlanmayı geciktirici ürünler kullanırsanız sonuçların süresini uzatabilirsiniz. Koruyucu deri tabakasının fazla soyulması ve çıkarılması tavsiye edilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı Teslimat

7/24 hızlı teslimat.

Uygun Fiyat

Tüm ürünlerde uygun fiyat.

Ücretsiz Kargo

Tüm ürünlerde ücretsiz kargo.

7/24 Destek

7/24 iletişim.

dogaleczane.com.tr
T.C. Ticaret Bakanlığı Güven Damgası sahibi yasal bir
e-ticaret sitesidir.

İletişim

Mağaza Adresimiz:

Anadolu Bulvarı Megapol Tower No: 41 Bayraklı İzmir

İletişim

    Copyright © 2021 DogalEczane.com.tr Tüm Hakları Saklıdır..

    Add to cart