Sivilce Tedavi Yöntemleri | Sivilce Tedavisi İçin Kullanılan Yöntemler

Sivilce Tedavi Yöntemleri

Sivilce Tedavi Yöntemleri

Tıp dilinde akne olarak adlandırılan sivilce; çoğunlukla boyun, yüz, çene, göğüs ve kol bölgelerinde ortaya çıkan oluşumlardır.

Sivilce oluşumu sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte, birçok faktörün etkisi alında gelişmektedir.

 • Aşırı yağ salgısı (sebum) üretimi
 • Kıl folikülünde kalınlaşma ve siyah nokta ( Komedon) oluşumu
 • Mikroorganizmalar ve yangı sivilceye sebep olan etkenlerdir.

Erkek bireylerde kadınlara oranla daha fazla sivilce oluşumu görülmektedir. Genç erkeklerde daha çok yüz bölgesinde görülmektedir.

Yaşlılarda ise genellikle sırt bölgesinde görülmektedir. Sivilce (akne) göz etrafı hariç bütün yüz bölgesinde ortaya çıkarken, saçlı deride çok sık karşılaşılmaz.

Sırt bölgesinde genellikle üst bölümlerde, göğüs bölgesinde ise çoğunlukla göğüs ön kısmı ve omuz ön kısmında görülmektedir.

Sivilce kişinin yaptığı veya yapmadığı şeylerden bağımsız olarak da ortaya çıkabilmekte; bazı tipleri vücutta kalıcı izler bırakarak estetik kayıplar oluşturmaktadır.

Bir deri hastalığı olarak tanımlanan akne, bir kozmetik sorun olmasına rağmen tedavi edilmediğinde önemli hastalıklara eşlik edebilmektedir.

Sivilce Tedavi Yöntemleri

Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Erkek-kadın tüm bireylerin yaşamları boyunca birçok kez mustarip oldukları akneler; birçok farklı yöntemle tedavi edilebilmektedir.

Yaygın olarak görülen bir cilt sorunu olması sebebiyle cilt bakım ürünlerinden bitkisel tedavi yöntemlerine kadar birçok seçenek barındıran sivilce tedavisi; mutlaka uzman bir dermatolog önerisiyle planlanmalıdır.

Akne tedavisine başlanırken oluşuma sebep olan mekanizmadaki faktörler belirlenmeli ve uygun tedavi yöntemleri belirlenmelidir.

Sivilce tedavisinde ana gaye, deride oluşan yangıyı geriletmek ve iz oluşumları sebebiyle ortaya çıkması muhtemel estetik kayıpları ortadan kaldırmaktır.

Sivilce bireyin yaşamını tehdit edecek bir oluşum olmamasına rağmen uzun tedavi sürecine sahip bir rahatsızlıktır.

Bu sebeple her hangi bir tedavi yöntemiyle kısa sürede mucizevi sonuçlar alınması beklenmemelidir.

Uzman dermatolog gözetiminde sürdürülmesi gereken tedavi süreçlerinde yöntem her ne olursa olsun sabırlı olmak ve tedaviyi düzenli olarak sürdürmek gerekir.

Sivilce tedavilerinde en erken cevap alınan süre 1 ay sürerken; tamamen iyileşme süreci bazı hallerde 6 ay düzenli tedaviyi gerektirebilir. Sivilce tedavisinde,

 • Retinoidli krem
 • Topikal antibiyotikler
 • Sistemik antibiyotikler
 • Hormon tedavileri
 • Sistemik retinoidler
 • Cerrahi uygulamalar
 • Peeling
 • Fototerapi
 • Fotodinamik terapi
 • Lazer uygulamaları gibi ilaçlar ve tedavi yöntemleri kullanılmaktadır.

Sivilce oluşumu sonrasında oluşması muhtemel iz ve lekeleri ise; sivilcenin tipi ve şiddetine göre peeling, dermabrasyon, lazer, eksziyon ve dolgu maddesi uygulanarak ortadan kaldırılmaktadır.

Sivilce Tedavi Yöntemleri Nasıl İşler?

Retinoidli Serumlar:

Diğer sivilce ilaçları ile veya tek başına kullanılabilen bu tür kremler; sivilce oluşumu sonrasında ortaya çıkan siyah noktaları ve yangısal reaksiyonu iyileştirmek amacıyla kullanılır.

Topikal Antibiyotikler:

Jel ve solüsyon formunda kullanıma imkân sağlayan bu tür antibiyotikler; harici olarak ve akneyi oluşturan bakterileri yok etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Sistemik Antibiyotikler:

Sivilce tedavisinin ana unsurlarından biri olan bu tür antibiyotikler; sivilce oluşumu sebebiyle yaşanan yangıyı ortadan kaldırmak için bakterilerin çoğalmasını engellemek amacıyla kullanılır.

Hormonal Tedaviler:

Hormonal tedaviler sivilce oluşumunu kontrol etmek amacına yönelik olarak uygulanmaktadır.

Androjen hormonu yapımını azaltan doğum kontrol hapları, bu tür tedaviler arasındadır.

Sistemik Retinoidler: 

Güçlü etkilere sahip olan bu tür ilaçlar; daha çok şiddetli ve tedaviye dirençli sivilcelerin tedavisinde kullanılmaktadır.

Cerrahi Uygulamalar:

Tedaviyi düzenleyen hekim tarafından gerekli görülmesi halinde komedonların çıkarılması ve sivilce oluşumunun içerisine steroid enjeksiyonu gibi basit cerrahi operasyonlar uygulanabilmektedir.

Sivilce Peelingi:

kararı mutlaka bir dermatolog tarafından verilmesi gereken peeling işlemi; glikolik asit veya salisilik asitten yarar göreceği düşünülen hastalara uygulanmaktadır.

Fototerapi: sedef, deri lenfomaları ve egzama gibi hastalıkların tedavinde kullanılan tedavi yöntemi sivilce tedavisi için de umut vadeden bir yöntemdir.

Düzenli seansalar halinde deriyi ultraviyole ışınlara maruz bırakılma işlemidir.

Fotodinamik Terapi: hastalıklı hücrelerin ölümünü sağlamak için moleküler oksijen ile birlikte kullanılan ışığı ve ışığa duyarlı bir kimyasal maddeyi içeren bir tedavi şeklidir.

Bu yöntemle mantar, bakteri ve bakteriler ortadan kaldırılmaktadır.

Lazer Uygulamaları: lazerle tedavi yönteminde ana fikir, iltihaplanmış bir sivilce yapısına sebep olan bakterilerin ışığın ısıya dönüşme gücünü kullanarak yok edilmesidir.

Sivilceler tiplerine göre birçok farklı yöntemle tedavi edilebilse de; temizlik ve hassasiyet sivilceye uygulanacak tedavi yönteminden başarılı sonuç alabilmenin ilk şartıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepete ekle