Güneş Lekesi Nasıl Geçer 4 | Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Güneş Lekesi Nasıl Geçer 4

Güneş Lekesi Nasıl Geçer ?

Güneş Lekesi Nasıl Geçer Güneş lekeleri bireylerin estetik kaygılar yaşamasına sebep olan koyu kahverengi lekelerdir.

Koyu tenli bireylerde görülen bu tür lekeler; güneşe maruz kalan yanak; alın ile kol gibi burun; çene ve üst dudak gibi bölgelerinde ortaya çıkmaktadır.

Güneş lekeleri birçok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkmakla birlikte en önemli etken; genetik yakınlık ve güneşten yayılan ultraviyole ışınlara maruz kalınmasıdır. Bunların yanı sıra;

Güneş Lekelerine neden olan faktörler :

  • Bazı ilaç türleri
  • Guatr Hastalığı,
  • Gebelik
  • Doğum Kontrol Hapları ve
  • Kozmetik Uygulamalar, güneş lekesi oluşumuna sebep olan faktörler arasında yer almaktadır.

Yaz mevsimi herkes için güneşlenme, deniz ve tatil anlamında gelir.

çünkü güneşe dayanıklı olmayan bireyler; güneş ışınlarından korunmadıkları takdirde önemli bir sorunla karşı karşıya kalmaları kaçınılmaz bir hale gelir.

Hızlı bronzlaşmak adına uzun süreler güneş altında kalınması, düşük faktör güneş kremi kullanılması gibi hatalar vücutta kötü görünümler oluşturan kahverengi lekelerin oluşumuna temel teşkil eder.

Lekelerin kalıcı hale gelmesinin yanı sıra uzun süre güneşte kalmak; vücudun nem dengesini de bozarak kuru bir cilt yapısının ortaya çıkmasına sebep olur.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer?

Güneş lekelerinin oluşması sebebiyle estetik kayıplar yaşayan bireylerin zaman geçirmeden bir dermatoloğa görünmesi yararlı olacaktır.

Çünkü ekim tarafından yapılacak olan değerlendirme sonucuna göre lekelerin bulunduğu deri tabakası belirlenmektedir.

Muayenede kullanılan ve özel bir ışık olan wood ışığı; lekelerin derecesini de saptayarak hekime uygulanacak tedavi yöntemi hakkında gerekli bulguları sunar.

Uzun bir süreç gerektiren güneş lekesi tedavisi; muayene sırasında elde edilen bulgulara göre belirlenecek olan yöntemler kullanılarak yapılır.

Güneş Lekesi Nasıl Geçer

  • Kimyasal Peeling

  • Güneş Lekesi Serumu

  • Kriyoterapi

  • Lazer Uygulamaları ve

  • Kimyasal Soyucular güneş lekeleri tedavisinde etkili yöntemlerdir.

Güneş Lekesi Nasıl Geçer

Güneş Lekesi Nasıl Geçer

Kimyasal Peeling:

Güneş lekelerinin giderilmesinde etkili bir yöntem olan peeling uygulamas; derinin üst tabakasının soyulmasını sağlayarak lekeyi oluşturan melanin pigmentinin yavaş yavaş kaybolmasını sağlar.

Bu yöntem deri üst tabakasında etkili olmakla birlikte yan etkileri sebebiyle derin peeling uygulamasından kaçınılmaktadır.

Topikal kimyasal soyucularla birlikte kullanılan kimyasal peelingler, 3 ile 8 seans süren tedavi süreçleri içerir.

Kimyasal peeling sonrası ortaya çıkması muhtemel yan etkiler, kabuklanma, kızarıklık ve deride yaşanan hassasiyet şeklinde olup, yaklaşık 3 ila 10 gün içerisinde ortadan kaybolmaktadır.

Güneş Lekesi Kremleri:

Böyle zamanlarda güneşle temas edilecekse hekim tarafından önerilen en az 15 faktörlü UV-A, UV-B korumalı kremler dört mevsim kullanılmalıdır.

Güneşten mümkün olduğu ölçüde kaçınmak gerekir. kozmetik ürün ve güneş duyarlılığı yaratacak ilaçlardan kaçınılması önerilmektedir.

Krioterapi: siğil tedavisinde başarıyla kullanılan krioterapi yöntemi, dondurma tedavisi olarak da bilinmektedir.

Likit nitrojen veya karbondioksit karı uygulanarak leke olan bölgenin dondurulması; deri altındaki renk pigmentlerini azaltarak lekelerin giderilmesini sağlamaktadır.

Tedavini süresi ve seans sayısı lekelerin derecesine göre farklılık gösterebilmektedir.

Lazer Uygulamaları:

Bir çok farklı hastalığın tedavisinde yüksek başarı oranlarıyla kullanılan lazer tedavisi; melanin pigmenti barındıran hücrelerin yakılmasını sağlayarak ve deri üst katmanını soyarak lekelerin giderilmesini mümkün kılar.

Tedavi sırasında nadiren görülmekle birlikte ağrı, yanma, kaşıntı, morarma ve kabuklanma gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Lazer tedavisinin en önemli avantajlarından biri de, uygulama sırasında soyulan deri üst katmanı sebebiyle cildin yenilenmesidir.

Tedavi sonrası cilt daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşur. 

Güneş Lekesi Nasıl Geçer

Kimyasal Soyucular: güneş lekelerinin tedavisinde kullanılan kimyasal soyucular; sıklıkla başvurulan bir tedavi yöntemidir.

Glikolik Asit, Mandelik Asit, Tca Kimyasal Peeling, Laktik Asit, hirokinon gibi kimyasal ajanlar kullanılarak yapılan tedavinin amacı; üst deriyi soyularak güneş lekelerini gidermektir.

Bu tür durumlarda en iyi sonucun alınması adına lazer tedavisi tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Add to cart